Czy warto inwestować w drewniane podłogi?

Planujesz remont i zastanawiasz się, na jakie podłogi się zdecydować? Budujesz dom i nie wiesz, które podłogi wybrać do swoich pomieszczeń? A może marzą Ci się drewniane podłogi, ale nie wiesz, czy warto w nie inwestować? Sprawdź, co warto wiedzieć o aranżacjach podłóg, jakie są cechy drewnianych podłóg i na jakie pokrycie najlepiej się zdecydować!

Jak wybrać podłogi do swoich pomieszczeń?

Niezależnie od tego, czy budujesz się od zera, czy remontujesz przestrzeń, wybór podłogi jest jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia. Podłoga jest kluczowym elementem każdego wnętrza i to nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim praktycznych, dlatego warto przeanalizować swoje możliwości, żeby podjąć jak najlepszą decyzję.

Niezależnie od tego, czy budujesz się od zera, czy remontujesz przestrzeń, wybór podłogi jest jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia

Pierwszym, co warto brać pod uwagę, przed wyborem podłogi do danego pomieszczenia, jest rodzaj ogrzewania, jaki zostanie zainstalowany w budynku. Jeśli pojawi się ogrzewanie podłogowe, konieczne jest wybranie takiego podłoża, które będzie do niego przystosowane. W przypadku braku ogrzewania podłogowego niektóre materiały mogą się również nie sprawdzić aż tak dobrze. Instalowanie kafelek bez ogrzewania podłogowego, wiąże się z późniejszą koniecznością chodzenia po zimnej podłodze. Z kolei podłoga, która nie jest odporna na wyższe temperatury, w przypadku ogrzewania podłogowego szybko ulegnie uszkodzeniu.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę, wybierając podłogi do pomieszczenia?

Drugim ważnym kryterium, które powinno być brane pod uwagę w trakcie wyboru pokrycia podłogowego, jest plan zagospodarowania danego pomieszczenia. Jeśli wspomnianym pokojem jest łazienka, podłoże musi być odpowiednio zabezpieczane przed wilgocią, zalaniem i wyższymi temperaturami. Tu najlepiej sprawdzą się kafelki, a także podłogi, które są pokryte wodoodporną warstwą ochronną. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kuchni, gdzie również podłoga często się brudzi, więc wybrane podłoże musi być odporne na czyszczenie i ocieranie mechaniczne. Im lepiej przystosowana podłoga do zaplanowanych warunków, tym mniejsze jest ryzyko, że zacznie się nieestetycznie wybrzuszać, rozklejać i że trzeba będzie ją za niedługo wymieniać na nowszy model. Z tego względu jednymi z najbardziej odpornych i praktycznych podłóg do mieszkania, są kafelki i podłogi drewniane, o ile będą odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią.

Niezależnie od tego, czy budujesz się od zera, czy remontujesz przestrzeń, wybór podłogi jest jedną z najważniejszych decyzji do podjęcia

Jakie są zalety drewnianych podłóg?

Drewno to unikatowy surowiec, który występuje w różnych kolorach i kształtach, przez co jest jednym z najbardziej unikatowych materiałów, z których może powstać podłoga. Drewniane podłogi, czyli drewniane panele lub parkiet to podłoga, która przetrwa lata w danym pomieszczeniu, jeśli co jakiś czas będzie cyklinowana i odświeżana.

Drewno ma solidną konstrukcję, która jest odporna na otarcia mechaniczne i mimo częstego chodzenia po nim, nie wybrzuszy się, ani nie skrzywi. Drewno można też dowolnie olejować, lakierować i malować, co stwarza nieskończoną ilość możliwości aranżacji podłóg. W przypadku kafelek czy paneli, żeby odświeżyć ich wygląd, trzeba wymienić je na nowe. Podłogę drewnianą można naprawić, podrasować i całkowicie odmienić.

Jednocześnie drewniana podłoga jest klasykiem wystrojów wnętrz, który nigdy nie wychodzi z mody. Świetnie komponuje się niemal z każdym wystrojem wnętrz, dobrze prezentują się na nim także dywany i dywaniki. Drewniane podłogi to inwestycja na lata. Zgodnie z obietnicami, producent podłóg drewnianych może zaoferować wielokolorowe, trwałe podłoże, które wspaniale prezentuje się niemal w każdym pomieszczeniu.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.