Podłogi klejone to popularna alternatywa dla podłóg z drewna litego. W porównaniu z podłogami z litego drewna charakteryzuje podłoga klejona się większą odpornością i przystosowaniem do różnych środowisk.
Drewniane podłogi warstwowe składają się z kilku cienkich warstw sklejonych ze sobą. Rdzenie wewnętrzne są zazwyczaj wykonane z drewna twardego i/lub sklejki z drewna miękkiego, z systemem pióro-wpust. Górna, grubsza warstwa forniru z drewna twardego jest przyklejana do górnej powierzchni rdzenia i jest dostępna dla prawie wszystkich gatunków drewna twardego. Główną zaletą podłóg laminowanych jest to, że wierzchnia warstwa forniru jest zwykle grubsza – od 4 do 6 mm. Oznacza to, że podłogę można szlifować trzy lub cztery razy w ciągu całego okresu jej użytkowania.
Zalety podłóg drewnianych we wnętrzach
Podłoga jest bardzo ważnym elementem konstrukcji nowoczesnego domu jednorodzinnego. Właściwy wybór podłogi wpływa na komfort i przytulność domu, jego wygląd i łatwość użytkowania. Coraz większą popularnością wśród konsumentów cieszą się naturalne materiały podłogowe, które tworzą ciepłą i przytulną atmosferę we wnętrzach.
W swojej pierwotnej formie natura jest reprezentowana przez drewno, dlatego też podłogi drewniane są uważane za najbardziej popularne i pożądane. Najczęściej stosowaną podłogą drewnianą jest podłoga laminowana, która jest odporna na kurczenie się, łatwiejsza i szybsza w montażu, a w razie uszkodzenia można ją wymienić. Podczas układania wielowarstwowych podłóg drewnianych można zainstalować podłogi pływające.
Zalety podłóg drewnianych z drewna litego i wielowarstwowego
Zaletą estetyczną podłóg drewnianych jest to, że zajmują stosunkowo dużą powierzchnię i bardzo harmonijnie wpasowują się we wnętrze mieszkania lub domu. Mogą one optycznie powiększyć lub zmniejszyć przestrzeń, tworzyć określone style wnętrz (kolonialny, nowoczesny) oraz grać światłem i cieniem.
Do praktycznych zalet podłóg drewnianych należy przede wszystkim ich izolacyjność cieplna. Drewniana podłoga dosłownie ociepla dom, a chodzenie po niej boso jest bardzo przyjemne. Drewno może oddychać, a jego żywotność przy odpowiedniej konserwacji wynosi ponad 30 lat.
Podłogi drewniane są również uważane za antystatyczne i antyalergiczne, dlatego można je bezpiecznie układać w pokojach dziecięcych i stosować w drewnianych projektach sypialni.
Podłogi drewniane mogą być również stosowane w kuchni, gdzie gotowanie często powoduje wylewanie się wody lub tłuszczu na podłogę. Najlepiej jednak, aby były one wielowarstwowe, a nie lite, a materiałem, z którego są wykonane, może być dąb, buk lub drewno egzotyczne. Drewniane podłogi w kuchni powinny być lakierowane, aby były bardziej odporne na wilgoć.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.