Podłoga drewniana: zalety i wady. Metody i opcje montażu podłóg drewnianych

Podłoga jest jednym z najważniejszych kroków w budowie lub remoncie prywatnego domu. Czasami na te prace potrzeba więcej pieniędzy niż na naprawę ścian i sufitu razem wziętych. Jakość podłogi zależy od tego, jak dobrze jest ona ułożona i jak dobrze można ją użytkować.

Zalety i wady podłóg drewnianych

O ile w większości mieszkań stropy betonowe determinują rodzaj podłogi, o tyle w domu jednorodzinnym istnieje kilka możliwości. Do organizacji podłogi wykorzystywane są dwie technologie:

 • Wylewka betonowa.
 • Podłogi drewniane.

Podłoga drewniana ma naturalne ciepło drewna, jest przyjemna w dotyku i doskonale zatrzymuje ciepło. Ponadto, drewniana podłoga ma piękny wygląd, który doskonale komponuje się z każdym wystrojem pomieszczenia. O tym, jak zrobić drewnianą podłogę w domu własnymi rękami, zobacz poniżej.

Jak każdy rodzaj podłogi, podłogi drewniane mają wady i zalety. Pierwszy z nich może zawierać:

 • Piękny wygląd. Drewno od zawsze było podziwiane za jego naturalne piękno i ciepło. Większość pałaców królewskich w Europie była wykończona drewnem. Dzięki parkietowi wykonanemu z różnych gatunków drewna możliwe było stworzenie ciekawej mozaiki.
  Dobra izolacja termiczna. Drewniana podłoga utrzymuje ciepło w Twoim domu jak rękawiczki.
 • Łatwość użytkowania. Drewniana powierzchnia nie boi się żadnych zabrudzeń, można ją po prostu przetrzeć mokrą szmatą. Jeśli z czasem farba lub lakier zużyje się, można ją łatwo nałożyć ponownie, a podłoga będzie wyglądała jak nowa.
 • Każda nowa podłoga może być łatwo zainstalowana na starej drewnianej podłodze.

Nie ma tak wielu wad drewnianej podłogi. Wśród nich są:

 • Wysoki koszt materiałów. W porównaniu z betonem drewniana podłoga jastrychowa jest droższa ze względu na wysoki koszt materiałów.
 • Strach przed wilgocią. W pomieszczeniach o dużej wilgotności lub po zalaniu, źle obrobione drewno może pęcznieć i gnić.
 • Wymagająca jakość materiałów. Do podłóg drewnianych należy używać wyłącznie drewna wysokiej jakości. Słabo wysuszone deski mogą z czasem wyschnąć, prowadząc do pęknięć.
 • Źle ułożona drewniana podłoga będzie z czasem skrzypieć.

Układanie drewnianej podłogi na balach

Przed przystąpieniem do montażu podłogi konieczne jest przygotowanie pod nią podłoża. Producent podłóg drewnianych ze strony chapelparket.pl na szczęście zapewnia wsparcie edukacyjne w zakresie sprzedawanych materiałów i ich użytkowania. W prywatnym domu gleba pod przyszłą podłogą musi być wyrównana i starannie ubita. Na jego powierzchni należy ułożyć warstwę hydroizolacji. Jako ten ostatni możesz użyć grubego polietylenu, filcu dachowego.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.