Podłogi drewniane i ich zalety

Wiele osób chciałoby mieć w swoich domach drewniane podłogi. Ponieważ materiał ten nie toleruje wahań temperatury, wilgoci i brudu, wiele osób woli materiały, które są łatwiejsze w pielęgnacji. Podłogi drewniane mają wiele ciekawych zalet, które zostały opisane poniżej.

Zalety parkietu drewnianego

Wytrzymałość drewna. Jeśli użyjemy dobrej jakości, suchej, wolnej od gnicia i zabezpieczonej środkami antyseptycznymi deski podłogowej, możemy spodziewać się, że przeżyje ona nawet sto lat. Lite deski można wielokrotnie szlifować, odświeżając górną warstwę i wygładzając nierówności.

Wiele osób chciałoby mieć w swoich domach drewniane podłogi.

Pojemność cieplna. Naturalne drewno jest ciepłym materiałem, przyjemnie jest chodzić po takiej podłodze boso, będzie odpowiednia w sypialni lub pokoju dziecinnym. Czasami podłogi drewniane mogą być również zimne w dotyku – przyczyny tego problemu zostały szczegółowo wyjaśnione tutaj.
Dobre właściwości termoizolacyjne. Ucieczka ciepła przez podłogę drewnianą jest minimalna, nawet jeśli nie jest ona izolowana.

Ponadto w mieszkaniu podłoga drewniana jest mniej narażona na działanie gryzoni, korników i wilgoci, które mogą wystąpić w domu prywatnym. Niższe wymagania dotyczące hydroizolacji i izolacji podłoża. Warto więc wybrać deski jako podłogę w mieszkaniu.

Warianty podłóg drewnianych w domu

Istnieją różne rodzaje podłóg drewnianych, w zależności od materiału, który się na nich układa. Do tego celu wykorzystuje się głównie takie materiały, jak

Deska z litego drewna. Z jednej strony ma rowek, a z drugiej zamek. Służą one do łączenia desek w celu utworzenia jednej podłogi.
Deska parkietowa. W przeciwieństwie do płyt z litego drewna, specyfika tego materiału polega na tym, że posiada on zamki i szczeliny ze wszystkich stron. Długość desek waha się od 0,5 do 2 metrów, a grubość od 18 do 25 mm.

Deski parkietowe klejone warstwowo

Deski parkietowe klejone warstwowo. Różnią się one od poprzedniego od zwykłych desek parkietowych tym, że nie są wykonany z litego drewna, lecz sklejone z kilku warstw. Przy tym pod względem właściwości użytkowych deski klejone nie ustępują deskom parkietowym, ponieważ wszystkie warstwy są klejone pod dużym ciśnieniem. Wierzchnia warstwa takiego parkietu jest wykonana z drewna szlachetnego, a pozostała część ze zwykłego drewna.

Parkiet to małe klepki z rowkami po wszystkich stronach. Są one dość cienkie i małe, dlatego parkiet można układać tylko na solidnym, wstępnie wykończonym podłożu.

Podsumowanie

Drewno jest materiałem żywym, ciepłym, ekologicznym i trwałym. W miejskim mieszkaniu podłogi z desek są tak samo odpowiednie jak w domku na wsi. Tutaj drewno stanowi mniejsze zagrożenie, choć możliwość układania desek jest ograniczona ze względu na wysokość sufitów. Głównymi powodami, dla których właściciele odrzucają pomysł podłogi z desek, są znaczne koszty finansowe oraz wrażliwość na wahania temperatury i wilgotności.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.