Zadbaj o swoją podłogę warstwową

Musimy przyznać, że podłogi wykonane z lakierowanych wielowarstwowych desek cieszą się ogromną popularnością. Podobają się nam. Jednak nie możemy zapominać o kilku bardzo prostych zasadach dbania o podłogi warstwowe (których bogatą ofertę znajdziecie tutaj: chapelparket.pl. Dzięki poznaniu poniższych zasad utrzymamy naszą podłogę drewnianą w stanie nienagannym. Podłoga z wielowarstwowych desek pokryta lakierem nie wymaga w żadnym wypadku specjalnie skomplikowanej konserwacji.

Usuwaj piasek

Piasek jest bardzo twardy. Działa on na naszą piękną podłogę niczym papier ścierny. Rysuje powierzchnię podłogi, a do tego wyciera lakier, który odpowiada przede wszystkim za trwałość podłogi. Lakier, który jest stosowany na deski podłogowe, ma zawsze podwyższoną (i to znacznie) odporność na ścieranie. Pomimo to lepiej dmuchać na zimne i sprzątać dosyć regularnie. Codziennie lub co kilka dni powinniśmy zamiatać oraz odkurzać. W odkurzaczach znajduje się specjalna końcówka. Pozbywajmy się regularnie piasku, błota oraz soli, które przynosimy na butach. Aby zmniejszyć ilość kurzu i brudu w naszym mieszkaniu, powinniśmy mieć wycieraczkę, która to absorbuje brud i kurz. Najlepiej kupmy wycieraczkę bawełnianą.

Każdy właściciel podłogi drewnianej powinien wiedzieć, że drewno nie lubi kontaktu z wodą

Uważaj na wodę

Każdy właściciel podłogi drewnianej powinien wiedzieć, że drewno nie lubi kontaktu z wodą. Wilgoć powoduje, że deska zmienia znacznie swoją objętość. Zdarza się także, że po odparowaniu wody na deskach tworzą się różnego rodzaju zacieki. To wszystko przez minerały, które są zawarte w wodzie. Aby móc tego uniknąć do pielęgnacji codziennej drewnianych podłóg, nie powinno się w żadnym wypadku stosować samej wody. Potrzebne będą nam preparaty do tego celu przeznaczone. Zabrudzenia z lakieru usuwajmy przy pomocy specjalnych preparatów do pielęgnacji drewna. Preparaty te najczęściej są tworzone na bazie żywic. Nie powodują one odpadania warstwy lakieru od samej powierzchni deski. Pamiętajmy także o tym, aby nie używać domycia drewnianej podłogi mopa, czy też innego rodzaju sprzętu, który wchłania sporo wody i ją rozmazuje bezpośrednio po powierzchni drewna.

Na sam koniec chcemy wspomnieć o podkładkach filcowych na meblach. Gdy na nogi stołu i krzeseł przykleimy ochronny filc, to nasza podłoga nie będzie się rysowała, gdy przesuwamy meble. Nie ma niestety dobrego sposobu na to, aby uniknąć zarysowań spowodowanych chodzeniem w butach na obcasie. Nawet najlepsze drewno nie wytrzyma nacisku szpilki na taką małą powierzchnię. Unikajmy zatem chodzenia w tego typu butach po drewnianej podłodze. Coś za coś.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.