Drewniana podłoga wady i zalety

Drewno towarzyszy nam od najdawniejszych czasów. Jest materiałem chętnie wykorzystywanym do produkcji mebli, podłóg oraz wielu innych elementów wykończenia wnętrz.

Opcje podłóg drewnianych w domu

Rodzaje podłóg drewnianych różnią się w zależności od materiału, który na nim układa. Do tych celów stosuje się głównie:

 1. Deska z litego drewna. Posiada rowek z jednej strony i zamek z drugiej. Poprzez ich deski łączone są w jedno płótno.
 2. Deska parkietowa. Specyfika materiału, w przeciwieństwie do płyty z litego drewna, polega na tym, że ma ona zamki i rowki ze wszystkich stron. Długość deski parkietowej waha się od 0,5 do 2 metrów, a grubość od 18 do 25 mm.
 3. Deska parkietowa klejona. Różni się od poprzedniego tym, że nie składa się z litego drewna, ale jest sklejony z kilku warstw. Jednocześnie pod względem wydajności deski klejone w niczym nie ustępują deskom parkietowym, ponieważ wszystkie warstwy są sklejane pod wysokim ciśnieniem. Wierzchnia warstwa takiego parkietu wykonana jest z cennego drewna, a reszta ze zwykłego drewna. Dlatego koszt materiału jest kilkakrotnie niższy niż w przypadku litego drewna.
 4. Parkiet. Parkiet składa się z małych desek z rowkami ze wszystkich stron. Są dość cienkie i małe, dlatego parkiet układają tylko na gotowym, solidnym podłożu.

Wybór drewna na podłogę drewnianą

Aby efekt stylizacji był bezbłędny, należy wybrać odpowiedni materiał, który dostarczy producent podłóg drewnianych:

 • Wilgotność desek i belek na kłody powinna być średnia. Wilgotne lub zbyt suche drewno może następnie ulec deformacji.
 • Każda deska lub blok powinny być sprawdzone pod kątem wad. Jeśli mają sęki, pęknięcia, tłuste plamy, rozdarcia, nie można wziąć takiej deski, nawet jeśli jest sprzedawana ze sporym rabatem.
 • Lepiej kupować materiał z marginesem szacowanej kwoty.
 • Najbardziej optymalny będzie zapas 15-20%.
 • Lepiej jest preferować długą deskę – co najmniej 2 m. W takim przypadku liczba połączeń będzie mniejsza.

Obróbka powierzchni drewnianej podłogi z desek

Drewno w przeciwieństwie do innych materiałów podłogowych jest podatne na działanie szkodliwych czynników, takich jak wilgoć, zmiany temperatury, szkodniki itp. Również powierzchnia desek nie może pochwalić się wytrzymałością i podlega uszkodzeniom mechanicznym. Wszystko to skraca żywotność drewnianej podłogi i sprawia, że jej wygląd jest nie do zaprezentowania.

Aby uniknąć uszkodzeń, powierzchnię drewna po ułożeniu należy poddać obróbce:

 • Przede wszystkim powierzchnia jest szlifowana, aby pozbyć się szorstkości. Odbywa się to ręcznie lub za pomocą specjalnej maszyny.
 • Następnie można wypłukać sodą (leczenie tłustym mydłem).
 • Następnie na powierzchnię nakładany jest podkład z mieszaniny oleju roślinnego i oleju schnącego.
 • Ostatnim krokiem jest pokrycie podłogi lakierem lub farbą.
 • Po takich manipulacjach drewniana podłoga będzie służyć przez 5-6 lat bez większej konserwacji.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.