Lepszy kuzyn paneli podłogowych

W pewnym momencie w trakcie budowy domu jesteśmy zmuszeni do podjęcia decyzji jaki rodzaj podłogi wybrać. Czasami pytanie o podłogę konieczne staje się przy remoncie w domu, w końcu parkiet jest najbardziej używanym elementem w budynkach, więc ten także się zużywa i traci swoje walory. W takich sytuacjach często wybieramy laminowane panele podłogowe. Występują one w różnych wzorach, grubościach i kolorach, a jednocześnie ich cena nie odstrasza. Co jednak, jeśli istnieje materiał, który pod pewnymi względami przypomina popularne panele, jednak w innych okazuje się lepszy?

Lita deska? Nie o to chodzi!

Jednym z artykułów jakie przychodzą nam do głowy są na pewno lite deski. Kojarzą się one z wyjątkową trwałością, nie nadają się jednak do wszystkich warunków. Odpowiedzią na wysokie wymagania klientów stają się więc podłogi warstwowe. Taki rodzaj materiału jest swoistym kompromisem między litymi deskami, a panelami laminowanymi. Deska warstwowa jest złożona z najczęściej trzech warstw, każda z nich jest jednak z drewna, podczas gdy w panelach stosuje się materiały drewnopodobne. Przykładem mogą być płyty MDF. W przypadku podłóg warstwowych mówimy o trzech warstwach drewna, gdzie warstwa wierzchnia jest z drzew szlachetnych, kolejne dwie z drewna niższej klasy.

Deski warstwowe – zalety

Tego typu materiał posiada cały szereg zalet. Jest połączeniem paneli i desek czerpiąc z ich dorobku atuty, jednocześnie nie pozwalając dojść do głosu wadom.

W pewnym momencie w trakcie budowy domu jesteśmy zmuszeni do podjęcia decyzji jaki rodzaj podłogi wybrać

Możliwość wykorzystania ogrzewania podłogowego- w przypadku użycia litego drewna jest to problematyczne, ponieważ drewno co do zasady jest izolatorem cieplnym. Zwykłe deski lubią też odkształcać się w takich warunkach. Problem praktycznie nie istnieje, przy podłogach warstwowych, gdzie drewno jest odpowiednie osuszone, a warstwowa struktura zapobiega odkształceniom.

Pływająca podłoga – jest możliwość układania parkietu tym sposobem, jednocześnie jest to tak łatwe jak przy zwyczajnych panelach. Deski te posiadają specjalne wpusty pozwalające na ich łączenie. Istnieje również możliwość klejenia do podłoża, zajmuje więcej czasu i jest oczywiście droższe, jednak nieco polepsza parametry cieplne podłogi oraz sprawia, że podłoga jest bardziej stabilna.

Renowacja i cyklinowanie – panele laminowane, gdy się zużyją wymagają wymiany. Lite deski można wycyklinować, co nada im drugie życie. Podobnie jest z podłogami warstwowymi.

Tylko naturalne materiały i wygląd – deski trójwarstwowe dzięki użyciu prawdziwego drewna wyglądają prawdziwie, zachowana jest struktura i osłojowanie materiału.

Materiał na łazienkę – część modeli nadaje się również do wilgotnych środowisk. Nie spęcznieją one tak jak tańsze panele, jednak trzeba pamiętać na bieżąco pozbywać się stojącej na podłodze wody.

Nie ma rzeczy doskonałych

Nie ma, ale ten materiał dąży do doskonałości. Jedną z wad jest kwestia odnawiania takich paneli. Co prawda można to robić. W przypadku litej deski nie jesteśmy jednak ograniczeni warstwami, więc warstwówka na tym polu przegrywa. Deskę można cyklinować nawet paręnaście razy, podłogę warstwową zaledwie 2-5. Ich żywotność wciąż jest jednak zaskakująco długa, ponieważ proces renowacji wykonuje się zwykle co 10-20 lat. Z racji prostego montażu istnieje również możliwość wymiany pojedynczej deski, gdy nastąpi np. mocne uszkodzenie mechaniczne. Drugą z wad jest cena. Artykuły z warstw z racji skomplikowania są nieco droższe od nawet litego drewna. Ma jednak zalety, które to rekompensują, w porównaniu z panelami wygrywa długa żywotność. Sprawia to, że w dłuższym czasowo planie deska warstwowa jest opłacalnym wyborem.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.